Gościem podcastu „Na celowniku” jest podinsp. Jacek Kudła, emerytowany oficer Policji, wykładowca m. in. Akademii Policji w Szczytnie i Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, biegły Sądu Okręgowego w Warszawie, autor ponad 100 publikacji naukowych, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Gospodarzem spotkania jest Artur Dubiel z Uniwersytetu WSB Merito.
Głównym tematem rozmowy są środki przymusu bezpośredniego i broń palna używane przez służby mundurowe ze szczególnym uwzględnieniem policji, wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub będących pod wpływem środków odurzających. Podinsp. Jacek Kudła omawia skalę tego zjawiska w Polsce, wskazując na rosnącą liczbę interwencji policyjnych wobec takich osób i podkreślając problemy, z którymi borykają się funkcjonariusze w takich sytuacjach. Wskazuje na problemy związane z interpretacją prawa przez organy procesowe i ryzyko stawiania funkcjonariuszom niesłusznych zarzutów.
Ekspert zwraca uwagę na konieczność doskonalenia metodyki interwencji wobec osób zaburzonych, podkreślając rolę odpowiedniego szkolenia funkcjonariuszy. Sugeruje, aby w takich sytuacjach unikać stosowania niektórych środków przymusu, takich jak miotacze gazu czy chwyty obezwładniające, których stosowanie może prowadzić do zakłócenia czynności oddechowych. Zamiast tego, proponuje wykorzystanie siatki obezwładniającej lub innych podobnych narzędzi, które pozwalają na unieruchomienie osoby bez ryzyka spowodowania obrażeń. Podkreśla również znaczenie współpracy z zespołem ratownictwa medycznego i szybkiego podania leków uspokajających.
W podcaście poruszony zostaje również ważny aspekt bezpieczeństwa prawnego funkcjonariuszy. Podinsp. Jacek Kudła apeluje o korzystanie z pomocy obrońcy z wyboru w przypadku stawiania zarzutów i podkreśla potrzebę zmiany mentalności w podejściu do systemu szkoleń. Wskazuje na istotną rolę wsparcia ze strony instytucji dla funkcjonariuszy, którzy w dynamicznych sytuacjach w trakcie podejmowanych interwencji mogą popełnić błędy. Na koniec ekspert przypomina o zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym o zasadzie niezbędności, proporcjonalności i minimalizacji szkód.
W 89 minutowej rozmowie usłyszeć można o:
- stosowaniu ŚPB i broni palnej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub pod wpływem środków odurzających,
- skali w/w zjawiska w trakcie interwencji i problemach funkcjonariuszy,
- ryzyku stawiania zarzutów funkcjonariuszom przez prokuratorów,
- problemach z interpretacją aktów prawnych,
- konieczności doskonalenia metodyki szkoleń funkcjonariuszy,
- właściwym podejściu do katalogu środków przymusu bezpośredniego,
- współpracy służb mundurowych z zespołami ratownictwa medycznego,
- bezpieczeństwie prawnym funkcjonariuszy,
- konieczniej i oczekiwanej zmianie mentalności i wsparciu funkcjonariuszy,
- siatce obezwładniającej i jej przyszłych formach.
Wszystkie odcinki podcastu „Na celowniku” dostępne są w ponad 20 platformach, w tym na: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Amazon Music | Empik Go | Patronite Audio | YouTube.
Zostaw ocenę i komentarz w swojej ulubionej platformie podcastowej i na YouTube!
Subskrybuj, czytaj i słuchaj: nacelowniku.com
Gospodarz: www.artur.tel
Polub stronę na Facebooku.
Wesprzyj w serwisie Patronite: patronite.pl/nacelowniku.
Share this post