Gościem podcastu "Na celowniku" jest prokurator dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, doktor nauk prawnych, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, absolwent podyplomowych studiów z zakresu problematyki przestępczości zorganizowanej i terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim, Sędzia Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, wykładowca, autor setek publikacji, w tym komentarzy do ustawy o świadku koronnym i ustawy o działaniach antyterrorystycznych, założyciel i moderator forum "Czarne Czerwone", z zamiłowania kajakarz, przepłynął cały polski brzeg, włączając w to zalewy. Gospodarzem spotkania jest Artur Dubiel z Uniwersytetu WSB Merito.
W podcaście "Na celowniku" Artur Dubiel rozmawia z prokuratorem dr. Michałem Gabrielem-Węglowskim o współpracy służb, prokuratury i sądownictwa w Polsce. Gość wskazuje na problemy w funkcjonowaniu tego "trójkąta", wskazując m.in. systemowy, niski poziom wyszkolenia służb, upolitycznienie prokuratury i przeciążenie sądów. Prokurator dr Gabriel-Węglowski proponuje reformy, w tym odpolitycznienie prokuratury, stworzenie osobnego pionu dochodzeniowo-śledczego w policji oraz skoncentrowanie prokuratury na zwalczaniu przestępczości krytycznej, czyli takiej, która zagraża bezpieczeństwu państwa.
W dalszej części rozmowy poruszono temat ewolucji przestępczości zorganizowanej, która w dużej mierze odeszła od typowo kryminalnych działań na rzecz przestępstw gospodarczych i wykorzystania cyberprzestrzeni. Prokurator dr Gabriel-Węglowski podkreśla wagę analizy kryminalnej i koordynacji działań służb w zwalczaniu zagrożeń, a także potrzebę reform w tym obszarze. Zauważa, że mimo trudności, wielu funkcjonariuszy różnych służb wkłada serce w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom.
Na koniec rozmowy poruszono kwestię aktów dywersji, sabotażu, szpiegostwa i terroryzmu, z którymi Polska musi się mierzyć w obliczu działań Rosji. Prokurator dr Gabriel-Węglowski uspokaja, że mimo iż nie da się zapobiec wszystkim zagrożeniom, to polskie służby robią co w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Podkreśla jednak, że pole do reform i zmian w systemie jest ogromne.
W 55 minutowej rozmowie usłyszeć można o:
- współpracy służb, prokuratury i sądownictwa w Polsce,
- problemach w funkcjonowaniu policji, prokuratury i sądów,
- potrzebie reform i zmian systemowych,
- zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i krytycznej,
- ewolucji przestępczości zorganizowanej i nowych zagrożeniach,
- wadze analizy i koordynacji działań służb,
- roli prokuratury w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa,
- wrogich działaniach Rosji i zagrożeniach bezpieczeństwa Polski.
Do usłyszenia
“Na celowniku”
Krótki link:
ncpn.pl/p/134
Wszystkie odcinki podcastu „Na celowniku” dostępne są w ponad 20 platformach, w tym na: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Amazon Music | Empik Go | Patronite Audio | YouTube.
Zostaw ocenę i komentarz w swojej ulubionej platformie podcastowej i na YouTube!
Subskrybuj, czytaj i słuchaj: nacelowniku.com
Gospodarz: www.artur.tel
Polub stronę na Facebooku.
Wesprzyj w serwisie Patronite: patronite.pl/nacelowniku.
Share this post