Newsletter "Na celowniku" - wydanie #17
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem.
“Na celowniku - Podcast & Newsletter”
1. urodziny “Na celowniku”
14 lutego 2023 r. “Na celowniku - Podcast & Newsletter” obchodzi swoje pierwsze urodziny. Chyba najważniejsze urodziny, bo świadczące o tym, że projekt przetrwał i pokonał ryzyka jego upadku zaraz po powstaniu. Do sukcesów zaliczam przede wszystkim Gości i Słuchaczy, regularność i ilość publikacji (72 odcinki, co daje średnią 1 odcinka na 5 dni), efekt synergii z połączenia podcastu z newsletterem (dzięki Elon za motywację), stałe i stabilne wzrosty, sukces w Spotify Wrapped 2022 (górne 10% popularności na świecie, oraz 2% w ilości materiału) oraz nominacje do dwóch konkursów podcastowych, w tym wejście do finału w jednym.
Obserwuj “Na celowniku” i wspieraj skromnym datkiem w płatnej subskrypcji lub w serwisie Patronite.
Dziękuję i zapraszam po jeszcze :)
Rosja vs. Reszta Świata
Mołdawia na rosyjskim celowniku
Mołdawia się obawia zielonych ludzików na swoim terytorium, Rosja oczywiście wszystkiemu zaprzecza. Czy coś jest na rzeczy? Kilka faktów i słów komentarza, wspartych mapą:
Mołdawia nie jest członkiem NATO ale z NATO (Rumunią) graniczy.
Nad terytorium Mołdawii przeleciały dwie rosyjskie rakiety.
Podjęta została decyzja o zamknięciu mołdawskiego nieba.
Mołdawski rząd podał się do dymisji.
Mołdawia ma problem z własnym terytorium - patrz: Naddniestrze, kontrolowane przez… Rosję.
Dywersantami mają być osoby z Serbii, Czarnogóry, Białorusi i Rosji.
Dywersanci / zielone ludziki mają dokonać przewrotu i zamachu stanu (zbiegiem okoliczności odbędzie się mecz z serbską drużyną, ostatecznie mecz zamknięto dla publiczności).
Mołdawska armia jest słaba, ma przestarzały, poradziecki sprzęt i w małej ilości.
Screen: Google Maps
Wnioski:
NATO ewidentnie widzi problem i patrzy przyszłościowo, rozpatrując możliwość wsparcia Mołdawii, Bośni i Hercegowiny oraz… Gruzji.
Zajęcie Mołdawii przez Rosję / “prorosyjskie siły” może pozwolić na otwarcie południowo-zachodniego frontu, stworzy zagrożenie dla Odessy i całego nadmorskiego regionu aż do granicy z Rumunią (i w drugą stronę). Może też mieć negatywny wpływ na dostawy zachodniego sprzętu przez Rumunię.
Atak za strony Białorusi może przynieść ten sam efekt względem dostaw przez Polskę.
Mołdawia jest wielokrotnie łatwiejszym celem niż Ukraina, może to też być potrzebny cel / efekt propagandowy.
To się niestety składa w całość.
Rosja wyśle "zielone ludziki" do Mołdawii? Ławrow reaguje (Onet)
Ukraina - Rosja 1:0?
Ukraińscy żołnierze polskim Piorunem (tak, jednym) mieli strącić rosyjski bombowiec Su-24. Ponadto dodatkową przewagę dla Ukrainy miał stworzyć system nowoczesnych, zrzucanych z powietrza min przeciwpancernych. W sieci dostępne są filmiki z wylatującymi w powietrze rosyjskimi kolumnami, popełniającymi przy okazji szkolne błędy, co też sporo mówi.
Taki sposób rozlokowania min w terenie znacząco utrudniałby w przyszłości rozminowanie terenu Ukrainy. Jest jednak i na to sposób, miny po 24 h ulegają… autodestrukcji.
Ukraińcy sięgnęli po polskie Pioruny. Rosyjski bombowiec przegrał to starcie (WP)
Rosyjskie czołgi nie miały szans. Nowa broń Ukrainy sieje postrach (KŚ)
Rosyjski czyściciel czyli seryjny samobójca
Kolejny rosyjski generał nie żyje. Za dużo wiedział? Zabił go układ korupcyjny? W artykule kilka słów komentarza od Roberta Chedy, b. oficera Agencji Wywiadu.
W Rosji wrze. Tajemnicza śmierć generała. "To nie przypadek. Oni wszyscy zaczynają się żreć" (Fakt)
Rosyjska videogranica
Rosjanie planują postawienie w 9 przejściach granicznych “systemów analizy wizualnej”. W uzasadnieniu ogłoszenia przetargowego napisano o konieczności porównywania wizerunku twarzy osoby wjeżdżającej i wyjeżdżającej. Nie ma co tego komentować, najpewniej chodzi o co najmniej dwie kwestie a raczej dwie kategorie osób. Mianowicie, wyłapywanie uciekinierów przed wojskiem (w sensie: wojną) oraz ludzi obcych służb.
Rosyjski system rozpoznawania twarzy na granicy z Polską? (InfoSecurity24)
Bunt kaliningradzkich rezerwistów
Zdaje się, że rośnie świadomość panów idących w kamasze. Najważniejsze jednak co mówią: brak sprzętu i broni, brak (prze)szkolenia, brak łączności, bardzo oddalone dowództwo.
Bunt rezerwistów z obwodu kaliningradzkiego. Opublikowali nagranie (Interia)
Co z Sekretarzem Generalnym NATO?
W ostatnim czasie media donoszą, iż kadencja Jensa Stoltenberga na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO nie będzie ponownie przedłużana. Potwierdzają to także słowa Oany Lungescu, rzeczniczki sojuszu. Tradycyjnie ruszyła giełda nazwisk, pojawiają się na niej także panie, w tym… Ursula von der Leyen czyli przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Co ciekawe jednak, pojawia się kwestia nieformalnego porozumienia sojuszników, by przedłużyć jednak kadencję Stoltenberga. Czyżby rozumieli powagę sytuacji?
"Welt am Sonntag": Stoltenberg szefem NATO do kwietnia 2024? (RMF)
Czujne NATO
Nie ma co panikować, należy się cieszyć. NATO musi być przygotowane do realnej obrony i działania, niezależnie od poziomu zagrożenia. A nie zawsze tak było, vide plany ewentualnościowe po rozszerzeniu sojuszu.
Łączenie tego z zamknięciem polsko-białoruskiej granicy i wezwaniami kolejnych państw do opuszczenia terenu Białorusi przez ich obywateli jest w tej chwili nadużyciem i wzbudzaniem niepotrzebnej paniki.
Bloomberg: NATO opracowuje plan na wypadek konfliktu zbrojnego (Gazeta)
Polskie podwórko
Funkcjonariusze oczekują zmian i własnej… ustawy
Związkowcy w Służbie Celno-Skarbowej oczekują zmian, chcą wyodrębnienia służby ze struktur Krajowej Administracji Skarbowej, Komendy Głównej SCS i własnej ustawy. Dzisiaj element mundurowy to przybudówka instytucji cywilnej, całkowicie odwrotnie niż np. w Policji, Straży Granicznej czy innych służbach.
Służba Celno-Skarbowa "uwolni się" od KAS, by stać się "silną i samodzielną"? (InfoSecurity24)
(Nie)bezpieczeństwo energetyczne
W podcaście “Na celowniku” rozmawiałem z Piotrem Maciążkiem o wojnie energetycznej w Europie, sabotażach, zagrożeniach i bezpieczeństwie elektrowni jądrowych wobec wojny i terroryzmu. Było też o cenach paliw i gazu…
Walka z cyberprzestępczością
Rząd przyjął założenia ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Poszczególne czyny zabronione zostaną skodyfikowane, co ma pomóc w realnym zwalczaniu tego typu przestępczości, której rozmiar znacząco rośnie.
Nowe metody walki z cyberprzestępcami. Projekt ustawy przyjęty (RMF)
Strefa Cyber
O Next Techach i zagrożeniach
O Next Techach, technologiach nowej generacji, chatbotach GPT, wielkim ich czasie ale i odpowiedzialności, prywatności w sieci i zagrożeniach, przy urodzinowym stole “Na celowniku” w ramach cyklu Smutni Panowie Dwaj, rozmawiali kpt. Piotr Herman i Artur Dubiel.
Chatboty to jeszcze nie przełom
Profesor Gabrysiak z Politechniki Warszawskiej mówi, że już od lat 60-tych XX w. oczekiwano, że za dekadę sztuczna inteligencja nas zastąpi a granica ta cały czas się przesuwa o kolejną dekadę.
Prof. Gawrysiak: ChatGPT robi duże wrażenie, ale technologia wciąż nie jest przełomowa (Nauka w Polsce)
ChatbotyGPT a polski biznes
Dzisiaj wynikami własnego modelu AI pochwalił się Michał Sadowski, CEO Brand24. Okazuje się, że więcej polskich podmiotów ma chrapkę na własne rozwiązania.
W poniższym artykule Bartosza Basińskiego, COO SentiOne, polecam ciekawe zestawienie, mogące obalać pewne mity. Warto poświęcić chwilę pod lekturę i zastanowienie.
BTW Jak trafiłem na SentiOne i artykuł? No okazało się, że “Na celowniku” także jest monitorowane, więc po nitce do kłębka, bądź od kłębka do nitki… ;)
Czy SentiOne zbuduje ChatGPT dla biznesu? Q&A na temat najnowszych modeli AI (SentiOne)
Doceniasz “Na celowniku”?
Zostań Patronem!
Wesprzyj pracę przy tworzeniu podcastu oraz newslettera, przejdź na płatną subskrypcję i/lub zostań Patronem!
Podkaster roku - nominacja!
O nominacji donosiłem ostatnio, jutro mija termin jurorskiego, finałowego głosowania…
Nominacje do tytułu Podkaster 2022 roku (podkasty .info)