Newsletter "Na celowniku" - wydanie #11
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem.
Wojna w Ukrainie
Renty specjalne dla dzieci poległych Polaków
Premier RP zdecydował o przyznawaniu rent specjalnych dla dzieci poległych polskich ochotników walczących w Ukrainie. Teraz pora na depenalizację samodzielnego udziału w wojnie…
Dzieci ochotników z Polski poległych na Ukrainie otrzymają specjalne renty (Rz)
Atak z Białorusi
Przeciek czy przeciek kontrolowany? Część wojskowych chce się poddać po wysłaniu na front.
Przeciek z armii Białorusi. Przekazali warianty ataku (WP)
Dziwne rozkazy?
Nowy dowódca rosyjskich wojsk w Ukrainie, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow, zakazał swoim wojskom używania technologii i wprowadził nakaz golenia się oraz regulaminowego korzystania z umundurowania. Moim zdaniem rozkazy wcale nie są takie dziwne jak sugeruje tytuł artykułu, wręcz przeciwnie.
Po pierwsze, używany przez Rosjan (z premedytacją unikam słowa żołnierzy) sprzęt, najczęściej był prywatny, “pozasystemowy”, co Ukraińcom pomagało w prowadzeniu skutecznego, naprowadzanego ognia. Po drugie, kwestia ubioru i nakaz golenia się mimo, że najpewniej uciążliwy, zwłaszcza w warunkach wojennych, przywraca dyscyplinę a w efekcie z czasem podniesie i morale.
Dziwne rozkazy nowego rosyjskiego dowódcy. Kazał żołnierzom golić brody (Onet)
NATO
Partnerstwo UE i NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: "Partnerstwo między UE a NATO jest ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ brutalna inwazja Rosji na Ukrainę fundamentalnie zmieniła nasze bezpieczeństwo" - zadeklarował Stoltenberg w krótkim oświadczeniu dla prasy.
Taka ciekawostka: Jens Stoltenberg, jeszcze jako premier Norwegii i przewodniczący Partii Pracy, mógł zginąć podczas zamachów dokonanych przez Andersa Breivika (dzisiaj Fjotolfa Hansena)…
Stoltenberg: partnerstwo między UE i NATO jest ważniejsze niż kiedykolwiek (D24)
Wydanie Keneşa warunkiem wejścia Finlandii i Szwecji do NATO
Finlandia i Szwecja stały się zakładnikami tureckiej polityki. Oba państwa nie powinny jednak tracić czasu i bez oglądania się na Turcję mocno angażować się w wszelkie projekty współpracy i współdziałania z NATO.
Iran
Policja obyczajowa wykorzysta sztuczną inteligencję
Sztuczna inteligencja wesprze irańską policję obyczajową w prześladowaniach kobiet. Technologia rozpoznawania twarzy pozwoli ścigać Iranki za niewłaściwe noszenie hidżabu.
Do ścigania kobiet za niewłaściwy ubiór Iran zaprzągł kontrowersyjną technologię (Rz)
Polski naukowiec zwolniony z irańskiego więzienia
MSZ "potwierdza zwolnienie prof. Macieja Walczaka z więzienia w Iranie i jego powrót do kraju". Polski biolog został zatrzymany we wrześniu 2021 r. przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i oskarżony o szpiegostwo. Wraz z grupą obcokrajowców miał pobierać próbki gleby w “zakazanym” terenie, w czasie prowadzenia prób rakietowych.
MSZ: Polski naukowiec zwolniony z więzienia w Iranie, wrócił do kraju (Rz)
Wyrok śmierci na b. wiceministrze obrony
W Iranie powieszono byłego wiceministra obrony. Oskarżony posiadający podwójne irańsko-brytyjskie obywatelstwo miał szpiegować dla Wielkiej Brytanii. W tle irański program nuklearny…
W Iranie wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze obrony (Onet)
Służby a obywatel
Dylematy bezpieczeństwa
Jak bumerang wracają tematy związane z rozszerzeniem możliwości polskich służb specjalnych i mundurowych. Niestety, to co ma sprzyjać skuteczności tychże służb, miewa także negatywny oddźwięk na prawach człowieka i obywatela. Nie mając wątpliwości co do potrzeby nadążania naszych służb za rozwojem technologicznym a przez to i ich efektywności (nie mylić z efektownością), mam coraz większe wątpliwości do zabezpieczenia praw i wolności jednostki.
Poniżej dwa linki do artykułów w portalu CyberDefence24, do których red. Palczewskiemu udzieliłem wypowiedzi w powyższych tematach. Pierwszy dot. przepisów projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej a drugi zakupu przez polską policję narzędzia mającego charakter bardziej wywiadowczy…
Nowa ustawa zakłada większe możliwości służb. Ważniejszy Polak czy Polska? (CyberDefence24)
Policja z narzędziem szpiegowskim. „Za nadużyciami zawsze stoi człowiek” (CyberDefence24)
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pada…
Twór stanowiący dość szczególne ogniwo polskiego systemu bezpieczeństwa narodowego, mówiąc delikatnie, jest co najmniej zagrożony. Nowe prawo a dokładnie ustawa o ochronie ludności, zakłada jego likwidację. W uzasadnieniu do tej ustawy można było przeczytać, że RCB jest ważne i pełni szczególną rolę a kilka akapitów niżej, że należy je zlikwidować, m.in. dlatego, że nie spełnia swojej roli (kto sprawuje nadzór i kontroluje?!). Uzasadnienie pisały różne osoby bez konsultacji ze sobą? Najpierw ustawą o obronie Ojczyzny prawnie zderegulowano OC, teraz nastąpi to z RCB a odpływ kadr trwa w najlepsze…
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pustoszeje. Z pracy odeszło 20 z 70 pracowników (DGP)