Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00

Gen. Skrzypczak o braku spójnej strategii obronnej Polski

Rozmowa z gen. broni Waldemarem Skrzypczakiem po panelu eksperckim dot. modernizacji Sił Zbrojnych RP i rozwoju krajowego przemysłu obronnego.

Brak spójnej strategii obronnej Polski - wnioski z dyskusji z gen. broni Waldemarem Skrzypczakiem

Podczas 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach w ramach modułu SHAPE THE FUTURE NOW odbył się panel ekspercki “Modernizacja Sił Zbrojnych RP a możliwości rozbudowy krajowego przemysłu obronnego”. 90 minutowy panel z udziałem m.in. byłego wiceministra obrony narodowej i dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Waldemara Skrzypczaka stał się przyczynkiem do rozmowy na temat obronności Polski.

W rozmowie poruszono szereg kluczowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Głównym wnioskiem płynącym z panelu i dyskusji jest brak spójnej strategii obronnej Polski w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Generał Skrzypczak podkreślił, że obserwowane działania w sferze obronności mają charakter chaotyczny i nie są skupione na kluczowych zagadnieniach. Brak jasno sprecyzowanej strategii, dostosowanej do aktualnych zagrożeń, prowadzi do rozproszenia uwagi i braku koncentracji na strategicznych celach. Generał zaznaczył, że niezbędne jest opracowanie kompleksowej strategii, która uwzględniałaby wszystkie aspekty bezpieczeństwa państwa, w tym współpracę pomiędzy sektorem państwowym a prywatnym w przemyśle zbrojeniowym.

"W zasadzie u nas ta strategia ma charakter rozproszony, czyli generalnie nie ma skumulowanej uwagi na kluczowych sprawach, które mają dla państwa strategiczne znaczenie. W związku z tym nie ma strategii. To co się dzieje to jest tak jak pan powiedział na panelu, taktyka i to taktyka rozproszona, której połączenie nie daje wcale gwarancji, że to jest ta strategia, którą my chcemy mieć."

Generał Skrzypczak zwrócił uwagę na problem deprecjonowania sektora prywatnego w przemyśle zbrojeniowym.Wskazał, że firmy prywatne posiadają często ogromny potencjał technologiczny, który może przewyższać możliwości spółek skarbu państwa. Zdaniem generała, konieczne jest współdziałanie obu sektorów, aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego przemysłu obronnego.

Generał Skrzypczak podkreślił, że Polska, jako członek NATO, powinna dążyć do wzmocnienia swojej roli w systemie obrony kolektywnej. Aby to osiągnąć, konieczne jest zwiększenie wysiłków na rzecz modernizacji i rozwoju sił zbrojnych, a także mobilizacja potencjału społeczeństwa. Tylko w ten sposób Polska może stać się wiarygodnym sojusznikiem, zdolnym do efektywnego współdziałania w ramach NATO.

Na celowniku - Podcast & Newsletter, subskrybuj za darmo projekt z misją.

Subskrybuj za darmo podcast i newsletter "Na celowniku": www.nacelowniku.com

Oglądaj teraz cały panel dyskusyjny:

Subskrybuj newsletter (popularno)naukowy nauka.news!

Na celowniku - Podcast & Newsletter
Na celowniku - Podcast & Newsletter
Authors
Artur Dubiel
Izabella Makowska-Dubiel